Konop i chmiel cz. 2

Kwiaty pręcikowe są szypułkowate, mają okwiat pięciolistkowy, zielny, i pięć pręcików; kwiaty branek są prawie siedzące w kącie zielonego, pochwiasto obejmującego je przykwiatku, mają okwiat niepozorny, jednolistkowy, słupek z krótką szyjką i dwoma długimi piórkowatymi znamionami. Ze słupka tego powstaje niełupka, otoczona przykwiatkiem tak zwane pospolicie siemie. Wewnątrz niełupki zarodek bezbielmowy, skrzywiony.

Konop ma zapach silny, żywiczny, odurzający, w gorących krajach np. Persji, tej żywicy wonnej wydziela się daleko więcej i tam też zbierają „haszisz“ równie zabójczy dla używających go jak opium. Te własności oduczające były już znane Scytom, jak to opowiadał Herodot Grekom.

Konop przede wszystkim jednak jest szacowna dla włókien, na które zbierają się suszki, wyrywając przedtem niepotrzebne branki, zupełnie odwrocie, niż wtedy, kiedy chodzi o siemie. Zebrane konopie poddaje się takim samym kolejnym przygotowaniom jak len, zanim z nich otrzyma się włókna konopne, czyli konopie.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  gabloty wolnostojące
  gadżety z logo
  Garnki rzymskie
  geka i nożyce uniwersalne
  geowłóknina polipropylenowa
  gilotyny do blachy
  ginekolog ostrów wlkp
  Ginekolog pruszków
  ginekolog Warszawa Śródmieście
  ginekologia opole