Ślaz i bawełna cz. 3

Bawełna azjatycka jest drzewkiem niewysokim o łodydze czerwonawej i czarno kropkowanej, o liściach sercowato okrągłych, pięcio klapowych, o klapach tępych. Kwiaty ma podobnego złożenia jak ślaz, o koronie blado-żółtej z dnem ciemno-czerwonym. Ich słupek, złożony z 3 lub 5 owocolistków, po dojrzeniu zamienia się na torebkę pękającą na 3 lub 5 łupin, z których wydobywa się sprężysty brudno żółty lub srebrzysto biały puch. Ten puch daje się rozdzielić na pojedyncze kłaczki, w każdym tkwi nasienie. Nasiona bawełny są bowiem pokryte na całej swej powierzchni włosami, które dają się łatwooddzielać od skórki nasienia, a potem prząść czy przerabiać na watę.

Ten gatunek bawełny pochodzi 2 Azji, jego hodowlę “wprowadzili do Europy Arabowie po usadowieniu się w Sycylii i Hiszpanii. Do nas tkaniny z niej dostały się w XIV w. z Niemiec, gdzie ją drzewną wełną nazwano i stąd pochodzi nasza nazwa bawełna.

Przed odkryciem Ameryki uprawiano tam już amerykańską bawełnę , dziś jednak w Stanach Zjednoczonych uprawiają przeważnie azjatycka.

Ślazy, bawełna, malwa w ogrodach dla okazałych kwiatów hodowana i pokrewne mają kwiaty podobnie złożone i tworzą rodzinę ślazowatych.