Wiśnia i śliwa cz. 4

Ponieważ te liście i międzywęźla łodygi, na której one stoją, prawie wcale się nie wydłużają i pozostają bardzo maleńkie, więc rozrastające się łuski z czasem całkiem je pokrywają i tak powstaje na szczycie łodygi pączek liściowy, który ze względu na miejsce, które zajmuje, nazywamy wierzchołkowym. Nie tylko na wierzchołku ale i w kącie każdego wiosną rozwiniętego liścia, tworzą się albo takie same pączki liściowe, które ze względu na położenie, nazywamy kątowymi, albo pączki kwiatowe, w których łuski okrywają maleńkie i na krótkich szypułeczkach stojące kwiaty.

Jak już wszystkie pączki zostaną założone, liście odpadają i po każdym pozostaje na łodydze blizna, a nad nią stoi pączek kątowy. Pączek wierzchołkowy i pączki kątowe, jeżeli są liściowe, niczym się od siebie nie różnią tylko miejscem, na którym stoją. Każdy jest pędem złożonym z liści łuskowatych i maleńkich zielonych postulanych listeczków.

Na przyszłą wiosnę każdy pączek rozwinie się. W każdym łuski opadną, liście zielone wyrosną a międzywęźla wydłużą się i tak powstanie z pączka gałązka, która już nigdy potem więcej się nie wydłuży. Ponieważ zaś z pączków kątowych, o ile są liściowymi, wyrosną nowe łodygi, więc na drzewie nie tylko co rok gałęzie stare się przedłużają, ale tworzą się też na starych nowe ich rozgałęzienia.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  hurtownia kwiatów sztucznych wrocław
  imprezy okolicznościowe świdnica
  transport osób Warszawa
  tryskacze
  Ubezpieczenia komunikacyjne Lublin
  ubojnia bydła
  układanie wykładzin warszawa
  uniwersalne przybory kuchenne sklep
  urządzenia filtrujące do domu
  usługi architektoniczne poznań