Tasznik

Rzodkiew czy to, czy też ów chwast pszonakiem czy łopuchą zwany, mają kwiaty kapuścianym podobne, ale owoc jest obły i rozczłonkowany na pojedyncze części, przewięzisto jedne od drugich oddzielone, nazywamy go łuszczyna przewięzista.

Inny chwast zwany tasznikiem wszędzie na trawnikach porastający, ma kwiaty białe, ale poprzednio opisanym podobne, za to owoc wcale z pozoru odmienny, wygląda jak serduszko, przy otwieraniu się go widać, że się dzieli na trzy części, na dwie łupiny i ramę, jest więc łuszczyną. Tylko, że ta łuszczyną nie jest taka długa i wąska, jak te, któreśmy już poznali, ale jest prawie tak wysoka jak szeroka i taka nazywa się krótko łuszczynka.

Lak, kapusta, rzodkiew, tasznik, są to rodzaje, które wszystkie mają kwiaty krzyżowe i owoc pękający na 3 części: dwie łupiny i na ramę pozostającą na szypułce, nazywamy je krzyżowymi roślinami. Wszystkie rośliny, które są krzyżowe, tworzą razem rodzinę krzyżowych.

Mało jest roślin , których by kwiaty miały cztery płatki, to też widząc roślinę mającą tyle płatków, od razu można mieć podejrzenie, że jest krzyżowa. Po czterosilnych pręcikach można się o tym przekonać. Ale nawet i po smaku liści, łodygi, czy korzeni nieraz można przypuszczać, że jakaś roślina tu należy, wszystkie nieledwo mają bowiem ową ostrość i smak szczypiący, znany nam z rzodkwi czy chrzanu, a który pochodzi od lotnego olejku najczęściej znajdującego się w nasionach, jak np. gorczycy, dlatego na musztardę używanej.

Są też rośliny krzyżowe pożywne jak różne już wymienione kapusty i inne np. rzepa, lub karpiele, inaczej z niemieckiego brukiew, inne mają oleiste nasiona jak rzepak.