Jeżyna, malina i poziomka cz. 5

Do jeżyny podobna jest bardzo z pędów ostrężyna, która ma wielokrotne pestkowce nie lśniące i czarne, ale szadzią pokryte, jak węgierki i stąd modre.

Malina ma wielokrotne pestkowce, czyli tak zwane maliny, zupełnie podobnie złożone, jak w jeżynie i w ostrężynie, ale blado karmazynowe lub żółte, nie pokryte szadzią i ćmawe, to jest bez połysku. Wszystkie tworzą jeden rodzaj Rubus.

Poziomka. Poziomki rosną w kępkach. Każda kępka jest jednym nierozgałęzionym pędem poziomki, składającym się z bardzo krótkiej łodygi i w koło niej stojących liści. Takie jakby z jednego punktu wychodzące liście tworzą tak zwaną różyczkę, a każdy pojedynczo wzięty nazywa się liściem odziomkowym. Niemożna ich nazywać korzeniowymi, bo przecież liście nigdy na korzeniu stać nie mogą, a taka rzecz, na której stoją, jest zawsze łodygą.

Liści korzeniowych więc nie ma i być nigdy nie może. Z tej krótkiej podziemnej, jakby ugryzionej od spodu łodygi wychodzą z boku korzonki drobne, cienkie, z wierzchu ciemno-rude, ze środka żółtawe. Liście różyczki są długo ogonkowe, palczasto trójdzielne, spodem od włosów je pokrywających bledsze.