Jeżyna, malina i poziomka cz. 8

Wiśnia, grusza, róża i jeżyna, mają wszystkie zarodek dwuliścienny i bezbielmowy, mają wszystkie kielich i koronę pięciolistkowe i liczne pręciki. Kielich, korona i pręciki stoją u wszystkich na kraju osadnika, otaczając w około słupek lub słupki, które stoją w środku osadnika. Słupek jest jeden u wiśni, jest ich 5 u gruszy, wiele u róży i jeżyny.

U piwonii, lnu, laku i pokrewnych im, kielich, korona i pręciki stoją na osadniku poniżej miejsca, na którym stoi zalążnia słupka. Słupek kwiatów podobnie złożonych, nazywa się górny a ich działki, płatki i pręciki nazywają się dolne albo podzalążniowe, mówi się nawet krótko kwiat dolny, to znaczy taki, w którym słupek jest górny.

U jeżyny, poziomki, wiśni, róży, osadnik jest nie stożkowaty jak w kwiatach o słupku górnym, ale miseczkowato lub słoikowato w około słupka lub słupków rozszerzony, na kraju osadnika stoją tu działki, płatki, pręciki, nazywają się one, albo cały taki kwiat nazywa się kołozalężniowy.

U jabłoni i gruszy słoikowate dno zrasta się ze słupkiem, który nazywa się w takim razie dolnym a działki, płatki, pręciki takich kwiatów nazywają się górnymi i w ogóle nazywa się taki kwiat górnym.