Wilcza jagoda i ziemniaki cz. 2

Pręcików 5 zrosłych z rurką korony tak, że każdy jest międzyległy dwu ząbkom korony. Na przecięciu kwiatu widać, że osadnik jest stożkowaty , że na jego szczycie stoi słupek górny. Słupek ten zrośnięty jest z dwu owocolistków, co widać na przecięciu poprzecznym jego zalążni, która jest dwukomorowa, szyjkę ma jedną, dłuższą od pręcików.

Po okwitnieniu odpada rurka korony z przyrosłymi do niej pręcikami więdnie i usycha szyjka słupka,  pozostaje kielich i zalążnia, które się rozrastają. Zalążnia zamienia się na owoc soczysty, wyglądający jak wiśnia. Na jego szczycie widać plamkę, znaczek po odpadłej szyjce i dwa zagłębienia po obu bokach, miejsce zrośnięcia się dwu owocolistków, z których zalążnia naprzód a teraz owoc powstał. Na przekroju znaj dujemy skórkę, pod nią mięso soczyste, a w nim liczne nasiona. Skostniałej wyściełki, pestki lub pestek nie ma wcale. Taki owoc soczysty, który nie pęka, który ma skórkę i mięso a niema pestki, nazywa się w botanice jagoda.

Nasiona są liczne, chropowate (Fig. F); na przecięciu poprzecznym widać, że są bielmowate i że zarodek dwuliścienny leży lekko skrzywiony z jednego boku.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  rury z brązu
  rury z brązu Ba1032
  wymiana oleju w skrzyni automatycznej tarnów
  wynajem aut sopot
  wynajem aut w Białymstoku
  wynajem autolawety radom
  Wynajem kabin WC Warszawa
  wynajem samochodu gliwice
  wypożyczalnia aut bytom
  wypożyczalnia aut gliwice