Szparag

Szparag rośnie dziko i bywa uprawiany w ogrodach. Na wiosnę, na grzędach, gdzie jest hodowany, wychodzą wypustki na palec grube, białe, ku szczytowi niekiedy fioletowo Zbiegłe, trójkątnymi, do łodygi pędu przytulonymi łuskami (liśćmi) pokryte. Rozkopując ziemię do miejsca, skąd te pędy wychodzą, znajduje się kłącza Podziemne, pełzające poziomo, opatrzone licznymi, białymi, włókienkowatymi korzonkami; z tych właśnie kłączy wypustki podnoszą się w górę i wychodzą ponad ziemię.

Taki wypustek zielenieje dopiero, gdy wyjdzie nad ziemię, i rośnie dalej w pęd zielonawo siny, prosty, obły, do 1 m. wysoki, jak rozpierzchła wiecha bogato gałęzisty. Na łodygach stoją tylko maleńkie łuskowate liście a z ich kątów wychodzą pęczki, złożone z 6 do 9 zielonych wałeczków gładkich, zielonych, nierównych a prostych Można by je na pierwszy rzut oka wziąć za igiełkowate liście. Ponieważ jednak wychodzą z nasady liści łuskowatych, a z liści nigdy nie wyrastają liście, tylko pędy, więc to są pędy, tym różne od zwykłych, że mają wzrost ograniczony, że doszedłszy pewnej długości nie rosną dalej i że wyrastając, nie rozwijają liści. Takie pędy nazywają się gałęziaki . Zastępują one roślinie zielone liście, których nie ma, i biorą z powietrza pokarm. W Czerwcu szparag kwitnie. Kwiaty wychodzą pojedynczo albo parami z kątów łusek, na długich szypułkach zwieszone. Kwiaty  są blado żółtej Składają się z sześciu listków jednonerwowych, które wznoszą się w górę i tworzą rurkę, tylko same tępe koniuszki są lekko odgięte. Z pomiędzy tych sześciu listków trzy są przyrośnięte niżej – trzy wyżej, jedne są względem drugich międzyległe. Czy nazywać ..zewnętrzne kielichem a wewnętrzne koroną? Ponieważ wszystkie jednako-wyglądają, więc się mówi krótko tak: szparag ma okwiat sześciolistkowy. To znaczy, że są wprawdzie dwa okółki listków w pędzie kwiatowym, ale jednakie. Do każdego listka okwiatu przyrośnięty jest jeden pręcik, jest ich więc sześć, w środku zaś stoi słupek o zalążni kulistej, przechodzącej w jedną szyjkę o trzech znamionach, więc z trzech owocolistków złożony. Spotyka się kwiaty, w których jest i słupek i pręciki, ale najczęściej na jednej latorośli kwiaty mają tylko pręciki, a słupek w nich jest zmarniały, a na drugiej przeciwnie pręciki są zmarniałe a tylko słupek rozwinięty. Najczęściej więc jest szparag dwupienny.

Po przekwitnieniu okwiat więdnie, szyjka zsycha się i odpada a zalążnia zamienia się na owoc; ten zielony zrazu, rychło czerwienieje i zamienia się na jagodę wielkości nasion grochu. W jagodzie tej bywa 4 do 6 nasion czarnych jednej strony wypukłych, z drugiej wklęsłych. Na stronie wklęsłej jest znaczek tj. miejsce, w którym niegdyś zalążek, z którego nasienie powstało, był przyrośnięty do owocolistków. Nasienie ma pod czarną skórką chrząstkowato twarde bielmo, w nim tkwi zarodek. Ten jest wałeczkowaty z jednego końca gruby, środkiem ma szparkę. Cieńszy koniec jest korzonkiem, grubszy liściennym, a w szparce bocznej kryje się pączek zarodka. Zarodek jest więc jednoliścienny.