Marchew i barszcz cz. 2

Kwiaty są dwojakie. Na całym kraju baldachu w jednym szeregu są grzbieciste, zresztą zaś w środku promieniste. We wszystkich kwiatach słupek jest tak samo zbudowany. Dno kwiatowe jest wklęsłe i w tym zagłębieniu siedzi zalążnia słupka ze ścianą dna zrosła (jak w jabłku). Na zewnątrz sterczą tylko dwie szyjki, w nasadzie bardzo zgrubiałe w tak zwane podszyjcze; po nad podszyj czym cienkie) skrzywione, zakończone guzikowatym znamieniem. Na kraju wklęsłego dna kwiatowego stoi (podobnie jak w jabłku) kielich pod postacią niewyraźnych pięciu ząbków.

W kwiatach babiacka środkowych i promienistych korona pięciopłatkowa ma wszystkie płatki przewrotnie jajowate z koniuszkiem do środka wgiętym. Pręcików pięć z płatkami międzyległych, o nitkach przegiętych, podnoszących się.

W kwiatach skrajnych baldacha i grzbiecistych płatki korony mają też wszystkie koniuszek wgięty do środka, ale są nierówne, dwa z nich które są zwrócone do środka baldacha są najmniejsze, jeden, który zwrócony jest na zewnątrz, największy, a dwa między nimi leżące mają wielkość pośrednią. Pręcików 5 jak w promienistych.