Marchew i barszcz cz. 1

Marchew dzika albo ptasie gniazdo jest zielem dwuletnim, na polach suchych, łąkach, przydrożach, zwłaszcza na gliniastym gruncie, bardzo pospolitym.

Korzeń ma wrzecionowaty, cienki, zdrewniały, gałęzisty, brudno-żółtawy. Pędy zwłaszcza w górnej części gałęziste, szorstko włosiste. Łodyga obła, podłużnie bruzdowana. Liście ćmawe, najniższe ogonkowe, wyższe zamiast ogonka mają jakby rynienkę, obejmującą swą nasadą w około łodygę, mówi się to krótko: w nasadzie pochwiaste. Pochwa jest na kraju błoniasta obrzeżona.

Blaszka liściowa liści odziomkowych jest powycinana trzykrotnie w podłużne, klinowate, zaostrzone wcięcia, wyższych dwukrotnie na wcięcia równowąskie i tępawe. Mówi się krótko: liście marchwi są potrójnie lub podwójnie pierzasto wcięte.

Kwiaty stoją na szypułkach, które wychodzą z jednego punktu promienisto i rozkładają się tak, że wszystkie kwiatki stoją obok siebie, jakby na płaszczyźnie  jednego koła, tak więc jak u wiśni, i tworzą razem baldach; ale takich baldachów wiele stoi obok siebie na szypułkach, które znów tworzą baldach. Dla odróżnienia całości od części, które się na nią składają, nazywamy całość baldachem złożonym a cząstki baldaszkami. Cały baldach otoczony jest licznymi listkami długości takiej, że-4oebodzą wysokości baldaszków, nazywamy te liście okrywą. Liście okrywy są liczne i pierzasto wcinane. Każdy baldaszek znów jest otoczony listkami okrywki.