Lak cz. 4

Lak jest rośliną dwuletnią, w jednym roku wysiany tylko się żywi, w drugim dopiero kwitnie i owocuje. Pochodzi z Grecji, gdzie dziko rośnie. Hodowany u nas od dawna w ogrodach, niegdyś pod nazwą żółtych fiołków, bo łacinnicy dawni nazywali go Viola lutea i jeżeli mówią o viola, to prawie zawsze mają na myśli lak a nie fiolek. Zdarza się zdziczały tu i owdzie na ruinach dawnych zamków. Zresztą bywa trzymany w izbach, dla swych wonnych kwiatów.

W kwiatach lnu kielich i korona były pięcio- tu są cztero-członkowe. Tam pręcików było 5 i były między sobą równe, ale w nasadzie zrosłe, tu ich jest 6 niezrosłych, ale czterosilnych. Tam owocolistki tylko w zalążni były zrosłe, miały szyjki wolne, tu mają i szyjkę zrosłą, tylko znamiona ich są rozdzielone. Tam torebka pękała na 5 łupin, tu tworzy łuszczynę, bo po odpadnięciu 2 łupin pozostaje na szypułce rama, niosąca nasiona.

Kwiaty piwonii, jaskra, lnu i laku mają listki składające kielich i koronę nie zrosłe pomiędzy sobą i stojące z pręcikami poniżej słupka.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  instalacje sanitarne wrocław
  usuwanie naczynek laserem szczecin
  separator ropopochodnych
  serwis klimatyzacji białystok
  serwis opon wrocław
  serwis ploterów
  serwis telefonów kraków
  serwis zamkowy
  sklep lego Wrocław
  sklep rowerowy warszawa
  skup katalizatorów bielsko
  skup telefonów Warszawa