Lak cz. 4
Lak jest rośliną dwuletnią, w jednym roku wysiany tylko się żywi, w drugim dopiero kwitnie i owocuje. Pochodzi z Grecji, gdzie dziko rośnie. Hodowany u nas od dawna w ogrodach, niegdyś pod nazwą żółtych fiołków, bo łacinnicy dawni nazywali go Viola lutea i jeżeli mówią o viola, to prawie zawsze mają na myśli lak a nie fiolek. Zdarza się zdziczały tu i owdzie na ruinach dawnych zamków. Zresztą bywa trzymany w izbach, dla swych wonnych kwiatów.
W kwiatach lnu kielich i korona były pięcio- tu są cztero-członkowe. Tam pręcików było 5 i były między sobą równe, ale w nasadzie zrosłe, tu ich jest 6 niezrosłych, ale czterosilnych. Tam owocolistki tylko w zalążni były zrosłe, miały szyjki wolne, tu mają i szyjkę zrosłą, tylko znamiona ich są rozdzielone. Tam torebka pękała na 5 łupin, tu tworzy łuszczynę, bo po odpadnięciu 2 łupin pozostaje na szypułce rama, niosąca nasiona.
Kwiaty piwonii, jaskra, lnu i laku mają listki składające kielich i koronę nie zrosłe pomiędzy sobą i stojące z pręcikami poniżej słupka.