Groch i pokrewne cz. 4

Koniczyna jest jedną z roślin pastewnych, ma korzenie na wiele metrów wchodzące do głębi ziemi i rozgałęzia się zaraz od ziemi. Ma liście dłoniasto rozłożone o trzech listkach z białawą plamką a kwiaty bezszypułkowe, poskupiane na końcach łodyżek w tak zwane główki. Kwiaty są brudno burakowej barwy i tym się odznaczają, że ich wszystkie płatki  mniej lub więcej ze sobą i z rynną pręcików w dolnej części spojone.

Soczewica dla nasion jadalnych uprawiana i wyka na paszę hodowana czepiają się podpór podobnie jak groch wąsami. Fasola nie ma wąsów, a okręca się całą łodygą koło podpór, jest rośliną wijącą się, pochodzi z Ameryki i jest hodowana dla nasion jadalnych, podobnie jak ze Wschodu pochodzący bób, który nie ma ani wąsów, ani jest wijący, ale prosto i sztywnie wznosi się w górę bez podpór. Ma on na skrzydełkach czarne plamy, po czym go łatwo poznać można.

Wszystko to są rośliny mające korony motylkowate. Orzące razem z grochem i wielu innymi jak: akacja, pastewna lucerna  i koniczyny, rodzinę motylkowatych